W Poznaniu uczymy się jeździć komunikacją miejską. Czy to brzmi zabawnie? Niestety przemieszczając się tramwajami czy autobusami w Poznaniu można zauważyć, jak wiele ludzi jest ignorantami, bez kultury. Nie jestem z Poznania, nie pochodzę nawet z dużego miasta, powiem Wam, że pierwszy tramwaj zobaczyłam przyjeżdżając tu 6 lat temu. Jednak wydaje mi się, że mam w sobie więcej wiedzy, a może i kultury osobistej, którą potrafię wykorzystać w kontakcie z innymi ludźmi w miejscach publicznych. No dobrze, koniec żalów!
Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu już od jakiegoś czasu prowadzi akcje społeczne pod tytułem “Warto jeździć z kulturą”. Przedstawiają sytuacje, które zdarzają się na codzień w każdym pojeździe. Aby pasażerowie mogli miło i spokojnie spędzić czas podróży w tramwaju czy autobusie, powinniśmy przestrzegać te zasady. Dla nas samych to też będzie bardzo korzystne, a nawet może się nam to zwrócić za jakiś czas.

Jeżdzę z kulturą. Jak właściwie zachowywać się w komunikacji miejskiej

 1. Ustąp miejsca osobie starszej lub mniej sprawnej!
  Bądźmy życzliwi. Jeżeli widzimy osobę starszą, z kulami, czy w gorszej kondycji fizycznej, nie bójmy się ustąpić własnego miejsca. Warto uświadomić sobie, że kiedyś możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, dlatego starajmy się pokazywać innym, że warto to robić. Zwracaj uwagę na matki z dziećmi, czasem są to babcie, czy ojcowie i dziadkowie. Może osoba wydaje nam się sprawna fizycznie, ale dzieciaczek, nawet gdy trzyma się rurki czy siedzenia, jest narażony na niebezpieczeństwo. W razie silnego hamowania kierowcy, osoby słabsze, dzieci mogą ulec poważnych obrażeniom. A i Panowie.. kiedyś również ustępowało się miejsca młodym kobietom. Nie zapominaj o kulturze!
 2. Najpierw wysiadamy, później wsiadamy!
  Jak niewiele osób o tym wie! A może wiedzą, ale nie stosują się do tego.. Pozwól pasażerom opuścić bezpiecznie pojazd. Kierowca wszystko widzi, dlatego nie musisz się pchać na siłę, on nie odjedzie bez Ciebie! Kiedy jesteś już w środku, przesuń się w głąb pojazdu. Przepuść ludzi kierujących się do wyjścia, zmniejszy to niepotrzebny ścisk oraz zamieszanie.
 3. Nie przeszkadzaj innym, nie jesteś sam!
  Uwierz mi, nie wszyscy mają ochotę słuchać tej samej muzyki co Ty, lub informacji o obiedzie czy o praniu. Rozmowy telefoniczne powinny być prywatne, nie krzycz na cały tramwaj, ani nie słuchaj głośnej muzyki. Niektórzy ludzie mogą być naprawdę zmęczeni po całym dniu pracy. Jestem pewna, że nie chciałbyś, aby ktoś Tobie przeszkadzał podczas odpoczynku. Zwróć uwagę, że jest to miejsce publiczne i wszystko co powiesz, ktoś może usłyszeć a nawet wykorzystać przeciw Tobie.
 4. Zawsze się trzymaj, dla własnego bezpieczeństwa!
  Tu chodzi o bezpieczeństwo, nie tylko Twoje. Kierowca może energicznie zahamować lub może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Jak wspomniałam wyżej, nie jedziesz sam. Możesz przewrócić się na inną osobę lub w jakiś sposób ją skrzywdzić. Uważaj na to. Jedź bezpiecznie!
 5. Pilnuj swojego bagażu!
  Jedziesz z walizką na dworzec? Pilnuj jej, najczęściej takie bagaże mają kółka i potrafią uciekać przy każdym zakręcie. Aby Twój bagaż nikogo nie staranował lub nie blokował przejścia, ustaw go tak, aby wszyscy byli bezpieczni. Jeżeli masz możliwość zablokuj kółka, aby utrzymał się w jednym miejscu.
 6. Zdejmij plecak wchodząc do tramwaju!
  O tym rozpisała się właścicielka sklepu OddajPlecaka.pl. Mając plecak na plecach, nie masz kontroli nad jego zawartością, a złodziei można spotkać wszędzie. Poza tym w zatłoczonych pojazdach zabierasz wiele miejsca z plecakiem na plecach, a przechodząc przez pojazd, uderzasz, często w twarz i głowę siedzących pasażerów.
 7. Przepuść wózek z dzieckiem lub inwalidzki!
  Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich jeszcze wzbudzają respekt, dlatego częściej spotyka się osoby, które ustępują miejsca, gdzie ten wózek powinien być przypięty. Jednak, co można zauważyć, kiedy do tramwaju czy autobusu wchodzi kobieta z wózkiem dziecięcym, nie zawsze ona znajduje wolną przestrzeń w wyznaczonym miejscu na wózki. Przepuść ją, stań obok, a nawet zwolnij miejsce siedzące, aby mogła spokojnie odbyć podróż ze swoim maluchem.

Tablica rozkładu jazdy w Poznaniu

Pewnie znajdziemy jeszcze wiele punktów, do których powinnyśmy się stosować podróżując komunikacją miejską.
A Wy widzicie jeszcze jakieś problemy?  Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij
panorama Poznania