Czy w końcu doczekaliśmy się niedoczekanego? Nie wiem jak Wy, ale ja nie czekam na tramwaj więcej niż 5 minut, zawsze idę pieszo do kolejnego przystanku lub myślę jak tu przejechać kilka przystanków i wsiąść w coś innego. Nie zawsze, a nawet dosyć często wychodziło mi to na złe, ale nie wytłumaczysz…
Jest kilka aplikacji, w których możemy sprawdzić rozkład jazdy danego transportu publicznego, czy to autobus do Swarzędza, czy tramwaj na Ogrody, wszystko możemy sprawdzić spokojnie w telefonie. I tak oto powstała kolejna aplikacja, tym razem ze świetnym ułatwieniem! Szczególnie dla takich osób jak ja, co nie ustoją na przystanku. A o co dokładnie chodzi? Przeczytacie poniżej.

Kiedy Pojadę – Peka. Aplikacja z lokalizacją autobusu lub tramwaju.

Ostatnio Zarząd Transportu Miejskiego pracował nad uruchomieniem nowej aplikacji, która udostępnia dokładną lokalizację pojazdów transportu miejskiego. Aplikacja Kiedy Pojadę – Peka dostępna jest już od jakiegoś czasu, za to dziś weszła jej nowa wersja. W zakładce “mapy” jest przełącznik, który umożliwia wyświetlanie pojazdów. Jest to spore ułatwienie dla mieszkańców i dla pasażerów, na bieżąco widzimy autobus lub tramwaj. Już w 2015 roku na terenie Poznania postawione zostały Wirtualne Monitory, które pokazują czas przyjazdu na dany przystanek. Każdy pojazd wyposażony jest w nadajnik GPS więc już nie było problemu aby wprowadzić to w aplikację na telefon. Czyli pobierając aplikację będziemy w stanie sprawdzić czy nasz transport się spóźnia, czy już odjechał. Można łatwo zaplanować sobie trasę po Poznaniu i sprawdzić sytuację na drogach. Zobaczymy, czy autobus, którym chcemy jechać stoi w korku, czy jest gdzieś awaria tramwaju – same plusy. A to nie wszystko! Dodatkowo możemy zobaczyć czy tramwaj jest niskopodłogowy czy nie.

Wdrążamy ideę smart city, czyli ideę nowoczesnego miasta, które stawia na innowacje i stwarza warunki do ich powstawania. Jednym z takich działań jest prowadzenie polityki otwartych danych, czyli udostępnianie zasobów wszystkim, którzy chcą z nich skorzystać – komentuje Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta ds. smart city w Poznaniu.

Aplikacja na tę chwilę dostępna jest na telefony z systemem Android. Można ją pobrać bez problemu w Sklepie Play, tutaj.

ZTM Poznań. Informacje o aktualnej pozycji tramwajów i autobusów.

Niestety nie wszyscy możemy cieszyć się nową aplikacją. Jeszcze nie jest dostępna na system iOS, jednak można korzystać ze strony oficjalnej ZTM. Strona również przechodzi modernizacje. Na stronie pojawi się, tak jak w aplikacji, wykaz lokalizacji tramwajów i autobusów w Poznaniu. Dodatkowo można będzie sprawdzić tam numer boczny pojazdu, to, czy jest niskopodłogowy, czy posiada klimatyzację, ładowarkę USB czy biletomat.

Nowa funkcja Jakdojade.pl. Sprawdź lokalizację pojazdów.

Jest to najbardziej popularna aplikacja, w której sprawdzamy rozkład jazdy, planujemy podróż i sprawdzamy dostępne środku transportu. Aplikacja na dzień dzisiejszy pokazuje czas, jaki mamy do rozkładowego odjazdu tramwaju, ile czasu potrzebujemy na dojście do danego przystanku. Oczywiście jest to wszystko orientacyjne. W tej aplikacji również możemy spodziewać się wprowadzenia lokalizowania pojazdów. Nowa funkcja udostępnia czas rzeczywisty i lokalizację pojazdu. Aplikacja Jakdojade.pl mocno się rozbudowuje, już teraz możemy kupić w niej bilet. Funkcja “real-time” na razie dostępna będzie w Warszawie i Wrocławiu, jednak serwis informuje, że wkrótce ta funkcja zostanie wprowadzona do innych miast, w tym Poznania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij
panorama Poznania